Bejcowanie

Bejcowanie  Za pomocą bejcowania możemy drewnu nadać kolor. Można, np. drewno sosnowe zabejcować na kolor dębu lub mahoniu, można też po prostu drewno dębowe przyciemnić bejcą dębową na ciemno. Bejcujemy także elementy dorabiane podczas naprawy, by dopasować je do barwy i odcienia mebla.

Gotowe do użycia bejce  są roztworami syntetycznego barwnika w spirytusie lub wodzie z różnymi dodatkami poprawiającymi rozprowadzanie i wnikanie w drewno (olej, terpentyna i inne). Bejcować można jedynie drewno surowe lub wcześniej malowane lub lakierowane, ale odczyszczone do surowego. Bejca nie nie jest środkiem wykończającym powierzchnie drewna, lecz jedynie go barwiącym. A więc drewno zabejcowane należy następnie polakierować, zawoskować lub politurować. O bejcach rodzajach i kolorach zobacz w rozdziale bejca >>
Powierzchnię drewna oczyszczoną z farby, lakieru lub politury, dobrze oszlifowaną papierem ściernym można zabejcować. Jak nanosić bejcę patrz obok.

Czy przed woskowaniem bejcowanie jest konieczne?  Drewno surowe lub oczyszczone i oszlifowane do “surowego” można powlec woskiem bez bejcowania. Warto jednak pamiętać, że nawet użycie wosku barwiącego nie nada drewnu intensywnej barwy. Woski raczej wykańczają powierzchnię, nieco ją zabezpieczają, lekko barwią i wybłyszczają. Są natomiast dobre, gdy chcemy, by drewno pozostało jasne i wyglądało naturalnie.

Co jest potrzebne Bejca , pakuły bawełniane lub flanelowa szmatka lub szeroki miękki pędzel, rękawice gumowe, np. jednorazowe chirurgiczne.

Jak to zrobić Bejce spirytusowe lepiej jest nanosić bawełnianymi pakułami lub flanelowa szmatką, natomiast bejce wodne (aquarethane) pędzlem. Aby mieć pewność jaki będzie kolor drewna po bejcowaniu należy wykonać próbę najlepiej na takim samym drewnie z którego wykonany jest barwiony przedmiot. Gdy mamy do czynienia ze starym meblem taką próbę można wykonać, np. na spodniej stronie blatu. Pozwoli to sprawdzić ile warstw bejcy należy nanieść.
Pakuły lub szmatkę dość mocno moczymy w bejcy i rozprowadzamy ją na drewnie. Wykonujemy ruchy okrężne, aby bejca dostała się we wszystkie rowki i pory drewna. Gdy pakuły lub szmatka staje się sucha szybko przecieramy drewno wzdłuż słojów. Nie pozwalamy naniesionej bejcy wyschnąć i natychmiast powtarzamy czynność tak, aby połączyć nowo barwiony fragment drewna z wcześniej zabarwionym. Im większą mamy powierzchnię do barwienia tym większy powinien być tampon z pakułów lub szmatka. To samo dotyczy wielkości pędzla. Pozwalamy drewnu dobrze wyschnąć i zwykle nanosimy kolejną warstwę bejcy.
Porada Pracowni: Pamiętamy, że drewno sztorcowe, tj. obcięte końce listew lub desek barwią się bardziej intensywnie. Aby tego uniknąć należy je zmoczyć wodą przed bejcowaniem, w ten sposób wchłoną mniej barwnika.
Warto także wiedzieć, że zabejcowane drewno pokryte lakierem, woskiem lub politurą stanie się nieco ciemniejsze i nabierze głębi. Dlatego dobrze jest zabejcowany na próbę fragment drewna lub deskę powlec środkiem wykończającym (lakierem lub woskiem), aby przekonać się czy kolor nam odpowiada.

Zostaw komentarz