Lakierowanie

LAKIEROWANIE MEBLI
Niniejszy opis dotyczy zarówno lakierowania (powłoka przezroczysta lakierów, lakierobejc) jak i malowania farbami (powłoka kryjącą, np. biała), a także nanoszenia pędzlem gotowej politury (jest to właściwie lakier spirytusowy) sprzedawanej w metalowych puszkach w marketach budowlanych, np. firmy STARWAX lub marki LIBERON.
Poza wspomnianą politurą pośród obecnie produkowanych lakierów i farb spotykamy podstawowe trzy rodzaje:akrylowe (na rozpuszczalniku wodnym) oraz alkidowe i poliuretanowe (na rozpuszczalniku organicznym).

Jest istotna różnica pomiędzy tymi rodzajami farb i lakierów. Do lakierowania lub malowania mebli szczególnie zalecamy stosowanie wyrobów poliuretanowych. Ich zaletą jest bardzo ładne i równe rozpływanie się na powierzchni oraz duża twardość powłoki. Podobne właściwości mają wyroby alkidowe, lecz ich powłoka jest zdecydowanie mniej twarda. Wyroby akrylowe natomiast same nie rozpływają się na powierzchni i dlatego do ich rozprowadzania trzeba stosować specjalne pędzle. Łatwo też powstają smugi.

Od czego zacząć? Jeżeli kupiliśmy mebel, półkę lub regał wykonany z surowego drewna (np.IKEA) to wystarczy go wygładzić drobnym papierem lub lepiej płótnem ściernym 180-220 i powlec lakierem lub farbą. Gdy drewno lakierujemy lub malujemy, powierzchnia nie musi być aż tak idealnie wygładzona jak wypadku mebla przeznaczonego do politurowania.

Jeżeli natomiast zamierzamy pokryć lakierem (odświeżyć) mebel lub przedmiot już wcześniej polakierowany to są dwa rozwiązania zależne od jego stanu.
Zmatowiałe i powycierane, lecz nie zniszczone powierzchnie lakierowane wystarczy przetrzeć włókniną ścierną bordową (360), odpylić i ponownie polakierować (tym samym lakierem lub farbą).
Natomiast lakier mocno zniszczony trzeba usunąć w całości – czytaj rozdział usuwanie powłok>>

Lakierowanie lub malowanie farbą kryjącą Gdy przedmiot jest gotowy – wygładzony płótnem ściernym i odkurzony, lakier (farbę) najlepiej nalać do naczynia takiej wielkości, by można było swobodnie zanurzyć pędzel i go lekko obetrzeć bez wywrócenia naczynia (szeroki słoik lub puszka).
UWAGA Lakier lub farbę mieszamy zgodnie z zaleceniem producenta, ale robimy to przynajmniej na pół do jednej godziny przed lakierowaniem. Intensywne mieszanie tuż przed nanoszeniem powoduje powstanie pęcherzyków powietrza, które pozostaną na powierzchni drewna.
Pędzel powinien być możliwie szeroki wykonany z dobrego naturalnego miękkiego włosia (ewentualnie wąskie boki lakierowanego przedmiotu trzeba malować innym węższym pędzlem). Pędzel za każdym razem zanurzamy głęboko w lakierze (tak by zmoczyć prawie całe włosie) i lekko ocieramy, by nie kapał.

Jak nanosić lakier lub farbę? – Po pierwsze zrobimy to zawsze wzdłuż słojów drewna. A teraz najważniejsze! Mokrym pędzlem nanosimy bardzo szybko lakier na powierzchnię stanowiącą pas trzech szerokości pędzla, od jednej krawędzi do drugiej (np. od dołu drzwiczek do samej góry). Szybkie nanoszenie lakieru ma być naprawdę szybkie, nie ciągniemy pędzla tylko mażemy nim we wszystkie strony, by jak najszybciej rozprowadzić lakier na całym w/w pasie (max 10 sekund). Natychmiast po takim rozprowadzeniu (nie moczymy pędzla) lakier wyrównujemy ciągnąc pędzel pasami równo i wolniej. Nałożony lakier wyrównujemy na dwie szerokości pędzla (nałożyliśmy na trzy szerokości). Moczymy pędzel ponownie i nanosimy teraz na dwie szerokości pędzla tak, aby połączyć nowo nanoszony lakier z poprzednim nie wyrównanym pasem i ponownie wyrównujemy na dwie szerokości (jedna nie wyrównana pozostaje). Jeżeli drzwi lub bok szafki jest długi to można zacząć od dwóch pasów i dokładać tylko po jednym.
Teraz bardzo istotne uwagi jak trzymać i ciągnąć pędzel podczas wyrównywania rozprowadzonego lakieru lub farby lub wspomnianej wyżej gotowej politury.
1. Po pierwsze musi być mocno nachylony w kierunku, w którym ciągniemy pędzel (nie trzymać pionowo).
2. Podczas wyrównywania lakieru pędzel tak ustawiamy, by włosie nachodzące na poprzedni pas już wygładzonej politury tylko lekko z nią się stykało, natomiast włosie po przeciwnej stronie pędzla dociskamy mocniej. Spełnienie tego wymogu jest najistotniejszym warunkiem pozwalającym uniknąć smug!
3. Podczas wyrównywania lakieru, pędzlem ciągniemy jeden pas od krawędzi powierzchni do drugiej krawędzi. Nie wolno oderwać pędzla w celu zrobienia jakiejś poprawki (jeżeli nie chcemy pomazać innego boku mebla lub listwy to zabezpieczamy go (ją) żółtą papierową taśmą malarską, odrywamy ją ostrożnie zanim lakier lub farba zaschnie).
4. Lakiery lub farby, w szczególności poliuretanowe i alkidowe na rozpuszczalniku organicznym, jeżeli wszystko zrobimy bardzo szybko, mają właściwości rozlewania się i samo wyrównywania. Lakiery i farby akrylowe (na rozpuszczalniku wodnym) takich właściwości nie mają stąd jest znacznie trudniej nimi lakierować/malować. Konieczne jest także rozprowadzanie ich specjalnymi pędzlami z syntetycznych gniecionych na końcach włókien, by nie zostawiały smug.
5. Pamiętajmy nabierać lakier obficie na pędzel i lekko ocierać.
6. Każda warstwa lakieru (poza lakierami akrylowymi) powinna być stosunkowo cienka. Można to uzyskać stosując pędzel z dobrego miękkiego włosia. Gdy włosie jest miękkie i równe nie powstaną smugi nawet podczas mocniejszego dociśnięcia pędzla.
7. Fragmentu mebla, na którym lakier został wyrównany w żadnym wypadku nie dotykamy ponownie pędzlem w celu zrobienia poprawek. Lakier w tym miejscu już się nie rozpłynie i zostanie ślad!

Schnięcie
Po polakierowaniu przedmiotu, pozostawiamy go do wyschnięcia – zgodnie z zaleceniem producenta, zwykle 24 godziny. Zazwyczaj nanosimy 2-3 warstwy. Każdą warstwę po jej wyschnięciu, poza ostatnią, lekko szlifujemy papierem ściernym 800-1000 lub szarą włókniną ścierną 1500 lub wełną stalową 000 i starannie odpylamy (możemy przetrzeć lekko wilgotną szmatką).
Przechowanie pędzla
Pędzel do następnego dnia przechowujemy w słoiku z wodą. Przed malowaniem starannie go osuszamy z wody ręczniczkiem papierowym lub papierem toaletowym.

STARYCH I ANTYCZNYCH MEBLI NIE LAKIERUJEMY
Podejmując się samodzielnej renowacji warto wiedzieć, że starych a tym bardziej antycznych i stylowych mebli nigdy nie powlekamy lakierami. Głównie z tego powodu, iż tworzą one powłoki nieodnawialne. A więc nie można ich usunąć w łatwy sposób (bez częściowego niszczenia mebla) i nanieść ponownie. Dlatego stare meble politurujemy. Politurę szelakową łatwo jest zmyć bez niszczenia drewna.
Poza stroną techniczną istotny jest fakt, że politura tworzy najbardziej szlachetne wykończenie drewna. Żadnym lakierem, nawet najlepszym, nie uzyskamy tego typu wykończenia.

Lakier poliuretanowy

Bezbarwny lakier poliuretanowy wysokiej jakości.

Zostaw komentarz