Odstający fornir

Odstający fornir Jeżeli fragment forniru (cienki arkusz gatunkowego drewna naklejony na konstrukcję mebla wykonaną z drewna tańszego) nie jest ułamany (nie kompletny) można go przykleić bez konieczności wykonywania jakichkolwiek dalszych prac, np. politurowania. Taki fragment warto podkleić zanim się odłamie i zgubi.

Miejsce oczyszczamy z brudu. Ważne jest oczyszczenie podłoża pod fornirem. Można to zrobić dmuchając pod fornir, skrobiąc płaskim ostrzem nożyka lub igłą do szycia. Uważamy by go nie oderwać. Oczyszczenie jest ważne, gdyż w takich miejscach zbiera się brud, zwykle tłusty co uniemożliwia mocne przywarcie kleju do podłoża.

Co jest potrzebne: Niezależnie od tego czy mamy do czynienia z meblem politurowanym czy lakierowanym fornir podklejamy białym klejem do drewna (Soudal, Pattex, Ponal). Klej może być zwykły – nie wodoodporny. Do wprowadzania kleju pod fornir: cienka blaszka od starego samochodowego szczelinomierza lub strzykawka insulinowa lub inna z cienką igłą, ewentualnie denaturat.

Jak to zrobić: Pod odstający fornir klej możemy wprowadzić wyżej wspomnianą blaszką a jeśli nie ma takiej możliwości strzykawką. Do strzykawki (do kupienia w aptece) wlewamy klej (od tyłu) do objętości 2/3 i resztę czyli 1/3 dopełniamy wodą, zatykamy i dobrze wstrząsamy. Przygotowany klej wstrzykujemy pod fornir, staramy się go wprowadzić jak najgłębiej, ale forniru nie unosimy zbyt mocno, gdyż suchy łatwo pęka. Możemy go rozprowadzić uciskając fornir kilka razy by nadmiar kleju wypłynął. Uważamy by klej nie pozostawał zbyt długo na politurze. Nadmiar szybko wycieramy papierem toaletowym. Czekamy 5 min, powtarzamy czynność, dobrze wyciskamy nadmiar kleju uciskając na klejony fragment palcem przez papier toaletowy, wycieramy nadmiar, przykrywamy kartką papieru i mocno dociskamy np. książkami. Oczywiście najlepiej jest to zrobić ściskiem stolarskim przez płaskie drewienko (przekładamy kawałkiem papieru lub gazety). Czekamy 24 godziny, resztki przywartego papieru zdrapujemy paznokciem lub drewienkiem.

UWAGA:  Fornir sztywny lub mocno pofałdowany należy przed klejeniem zmiękczyć tj. na 15-20 minut przed klejeniem tą samą strzykawką napuścić trochę denaturatu (mebel bez politury) lub zwykłej wody (mebel politurowany). Fornir z wytartym lakierem lub politurą może chwilowo ściemnieć.

Klejenie szybkie: Bardzo drobne odstające (niepowyginane) fragmenty forniru można przykleić w sposób opisany wyżej, lecz z zastosowaniem kleju szybkoschnącego, np “Wodoodporny klej do drewna” (np. Soudal). W tym wypadku przyklejonego fragmentu nie potrzeba obciążać a wystarczy go mocno przycisnąć palcem i trzymać przez ok 5-7 minut.

Jeżeli naprawiony fragment forniru zadrapał się lub zmatowiał można doraźnie poprawić jego wygląd powlekając go pielęgnacyjnym lub barwiącym woskiem do mebli.  Patrz rozdział Wytarta politura >>

Zostaw komentarz