Rysy na politurze

Rysy i małe zadrapania na politurze lub lakierze można zabarwić na kolor mebla specjalnym piórem retuszerskim w kolorze mebla, np. f-my Bondex do kupienia w marketach budowlanych, np OBI. Niestety nie dają one zbyt dobrego efektu, gdyż trudno jest dobrać kolor (oferowane jest jedynie kilka podstawowych barw). Czasem lepsze efekty dają poprawki wykonane wodoodpornym flamastrem, np. w jasnym lub ciemnym kolorze brązu. Można je dostać w sklepach dla plastyków lub dobrze zaopatrzonych sklepach papierniczych. Oczywiści piórko lub flamaster jedynie podbarwi ubytek, ale go nie naprawi. O zamaskowaniu miejsc wytartych i zadrapanych czytaj niżej.

Pełne usunięcie głębszych rys wymaga odnowienia całej warstwy politury.

Wytartą lub wyblakłą powierzchnię mebla z drobnymi zarysowaniami najlepiej przetrzeć “Kremem woskowym Sekret stolarza artystycznego” (Syntilor) lub “wosk barwiący w płynie” (Starwax). Kupujemy go w kolorze odpowiadającym gatunkowi drewna i odcieniu nieco ciemniejszym niż mebel, dostępne są np. dąb jasny, złocisty, średni, ciemny, rustykalny i inne. Warto jest kupić wosk nieco ciemniejszy niż odświeżany mebel. (jeżeli po wyschnięciu wosku pory drewna stały się jaśniejsze niż politura, oznacza to, że kupiliśmy wosk o zbyt jasnym odcieniu).

Jeżeli na meblu nie ma przebarwień a dużo jest drobniutkich szparek lub uszkodzeń zamiast kremu lepiej użyć “Pasty woskowej” (Syntilor) lub “Wosku barwiącego do konserwacji mebli zabytkowych” (Liberon) kolor dobieramy jak wyżej. Pasty zawierają więcej twardych wosków i lepiej maskują głębsze zadrapania.

Powierzchnię mebla w dobrym stanie odświeżamy Odnawiaczem do lakieru; (Starwax). Nazwa myli, lecz przeznaczony jest zarówno do mebli lakierowanych jak i politurowanych, zawiera olejek terpentynowy i płynny wosk, jest bezbarwny – wybłyszcza powierzchnię i pogłębia barwę.
Przed przystąpieniem do odświeżania powierzchni (szczególnie blatów stolików) warto usunąć z niej zabrudzenia powstałe od wody, herbaty z cukrem i innych środków spożywczych. Usuwamy je miękką lekko wilgotną szmatką i natychmiast wycieramy do sucha flanelą. Odnawiacz nanosimy na powierzchnię szmatką lub pakułami bawełnianymi, rozprowadzamy i odczekujemy 5 minut. polerujemy miękką bawełniana szmatką.

Zostaw komentarz