Szpachlowanie ubytków

Szpachlowanie ubytków – czyli wypełnianie niewielkich uszkodzeń masą szpachlową. O szpachlówkach czytaj w rozdziale Szpachlówka >>

Kiedy używamy szpachlówki? – Zwykle szpachlówką uzupełniamy ubytki w drewnie surowym lub oszlifowanym z powłoki lakieru lub politury. W meblach wartościowych i starych w przypadku większych ubytków wykonujemy wstawki z forniru lub litego drewna. Gdy mamy do czynienia z meblami o niewielkiej wartości, z licznymi uszkodzeniami wykonywanie wstawek z forniru byłoby zbyt pracochłonne i kosztowne. Wykonywanie wstawek w wypadku bardzo małych uszkodzeń także nie ma sensu. Wtedy można ubytki wypełnić szpachlówką.

Maskowanie wypełnień – Jeżeli zależy nam na tym, by napraw nie było widać ubytek wypełniony szpachlówką można dodatkowo maskować wykonując na nim rysunek słojów pasujący do otaczającego drewna. Robi się to pędzelkiem do retuszu (bardzo cieniutkim) – mocno zabarwioną politurą (w wypadku mebli politurowanych lub ciemnym lakierem barwiącym (w wypadku mebli lakierowanych). W obu wypadkach szpachlówkę należy lekko zagruntować wybranym lakierem lub politurą. Wykonaną imitację rysunku drewna politurujemy lub lakierujemy wraz z resztą mebla. Do rysowania słojów na wstawkach wykonanych fornirem lub naprawach wykonanych szpachlówką można także użyć farb akrylowych sprzedawanych w tubkach do malowania obrazów (szukaj w sklepach zaopatrzenia plastyków, marketach budowlanych).

UWAGA: Polecaną przez nas szpachlówkę akrylową LIBERON można bardzo ładnie wygładzić, co ułatwia dalsze politurowanie. Nie jest ona jednak bardzo twarda (jak większość szpachlówek akrylowych). Stąd nie poleca się ich stosowanie do ubytków na narożnikach. Szpachlówki rozpuszczalnikowe (aceton lub inne rozpuszczalniki) są twardsze, ale ich powierzchnia jest dużo bardziej porowata i chropowata co utrudnia politurowanie.

Nazwy kolorów szpachlówek – nadawane przez ich producentów, np. jasny dąb, średni dąb, nie zawsze odpowiadają rzeczywistym odcieniom drewna, szczególnie gdy mamy do czynienia z renowacją starych mebli. Stare drewno jest zawsze ciemniejsze od nowego. Przykładowo, do naprawy dębowego mebla oszlifowanego do surowego drewna szpachlówka o nazwie “jasny dąb” a nawet “średni dąb” będzie za jasna, natomiast “ciemny dąb” będzie za ciemna. Stąd konieczność mieszania szpachlówek w celu dobrania odpowiedniego odcienia.

Od czego zacząć? – po pierwsze należy dobrać właściwy kolor szpachlówki do konkretnego zadania. W wypadku większości szpachlówek można je mieszać między sobą (tej samej firmy) w celu uzyskania odpowiedniego koloru. Szpachlówki do drewna LIBERON łatwo się miesza, dzięki temu, że stosunkowo wolno schną (kilka minut!). Podczas mieszania można dodać kroplę wody co poprawi konsystencję mieszanej masy.

Dobór koloru – Odcień szpachlówki powinien zawsze być ciemniejszy niż drewno, które naprawiamy. Kolor dobieramy do gatunku drewna: dąb, mahoń itp.

Dobieranie koloru szpachlówki

Mieszanie kolorów – na zdjęciu powyżej mieszanie szpachlówek: średni dąb z ciemnym dębem podczas naprawiania nogi starego dębowego stołu. W niektórych wypadkach, by wypełnienie lepiej imitowało drewno nie należy zbyt mocno mieszać szpachlówek. Powstałe dwukolorowe smugi lepiej będą imitować strukturę drewna.

Wzorce kolorów i odcieni – Każda szpachlówka ciemnieje pod wpływem lakieru lub politury. Aby mieć pewność jak będzie wyglądać po lakierowaniu lub politurowaniu warto przygotować wzorce szpachlówek.

wzorce szpachlówek

Powyżej przedstawiono trzy próbki kolorów: czereśnia, dąb ciemny oraz mahoń. Prawe połówki próbek powlekano politurą, aż ich powierzchnia stała się gładka i lśniąca. Przykładając taki wzornik do politurowanego (lakierowanego) mebla można stwierdzić czy dana szpachlówka po pokryciu jej wybraną politurą lub lakierem będzie miała odpowiedni odcień. Jeżeli nie, należy ją rozjaśnić lub przyciemnić mieszając ze szpachlówką o odcieniu jaśniejszym lub ciemniejszym.

Uwaga Pracowni : Szpachlówka w porównaniu do surowego a szczególnie starego drewna mniej chłonie barwniki (bejcę, politurę). Przykładowo jeżeli w surowym drewnie wypełnimy otwór szpachlówką w kolorze i odcieniu dokładnie odpowiadającym drewnu to po jego zapoliturowaniu wypełnienie szpachlówką będzie widoczne jako jaśniejsza plama. Stąd konieczność dobierania ciemniejszego odcienia, choć nie jest to jedyna przyczyna. Oko ludzkie dużo szybciej wyłapuje jasne plamy na ciemniejszym tle niż ciemne na jaśniejszym. Dlatego zawsze drobnym uszkodzeniom nadaje się odcień ciemniejszy niż otaczające je drewno.

 

Nakładanie szpachlówki – UWAGA: Pokazane poniżej zdjęcia ukazują kolejne etapy szpachlowania, ale zostały wykonane podczas naprawy różnych uszkodzeń, różnych mebli:

Ubytek forniru

Zanim miejsce ubytku wypełnimy szpachlówką należy je starannie oczyścić z brudu, tłuszczu i pyłu.

Oczyszczanie miejsca

Najwygodniej jest to zrobić za pomocą szybkoobrotowego narzędzia DREMEL zaopatrzonego w chropowaty frez (tzw. diamentowa ściernica nr. katalogowy 7144 – kształt łezki). Wnętrze ubytku oczyszczamy do surowego drewna. Nie wygładzamy powierzchni, wprost przeciwnie pozostawiamy nierówności, by szpachlówka lepiej się trzymała. Jeżeli nie mamy DREMLA można użyć ostry nożyk lub pilniczek. Dobrze jest oczyszczone miejsce przetrzeć kosmetyczną pałeczką zwilżoną acetonem lub choćby spirytusem, aby je odtłuścić.

Nakładanie szpachlówki szpatułką

Szpachlówkę o dobranym kolorze (patrz tekst po lewej) nakładamy stalową szpatułką (mocno wciskamy) po wydmuchnięciu pyłu z oczyszczonego miejsca.

Wygładzanie szpachlówki

Masę nakładamy dwukrotnie lub raz z niewielkim nadmiarem, gdyż wszystkie szpachlówki kurczą się podczas wysychania 5 – 10%.

Ponowne wygładzanie

Po kilku minutach szpachlówkę ponownie wygładzamy.

Oczyszczenie nadmiaru

Gdy szpachlówka nieco podeschnie, ale nie wyschnie (tylko kilka minut!) jej nadmiar (z otoczenia) można zetrzeć wilgotna szmatką.

Szlifowanie nadmiaru

Gdy całkowicie wyschnie jej nadmiar można zeszlifować i wygładzić frezem za pomocą DREMLA. Ta technika wygładzania szpachlówki, w porównaniu do zwykłego szlifowania papierem ściernym, jest niezwykle przydatna podczas wypełniania ubytków w drewnie politurowanym, gdy nie chcemy zniszczyć sąsiadującej z uszkodzeniem politury. Frez tak delikatnie usuwa drobinki szpachlówki, że jedynie lekko matowi politurę nie naruszając starej patyny drewna.

Przecieranie spirytusem

Aby sprawdzić jaki kolor będzie miała szpachlówka po powleczeniu lakierem lub politurą (bezbarwnymi) przecieramy naprawione miejsce spirytusem.

Szpachlówka zwilżona spirytusem

Wykonana naprawa wydaje się być za jasna. Mogło by tak być, gdyby otoczenie było zeszlifowane do surowego. Pokazujemy jednak naprawę drewna politurowanego a więc miejsce naprawione musimy zagruntować i powlec wieloma warstwami politury za pomocą małego pędzelka. Możemy także wykonać maskowanie malując słoje (patrz tekst po lewej)

Podbarwianie szpachlówki

Aby w tej dębowej szufladzie zamaskować naprawę nanosimy bardzo ciemną (barwioną) politurę pędzelkiem do retuszu.

Zostaw komentarz