Wosk

Wosk – W meblarstwie oraz pracach plastycznych stosowany jest wosk pszczeli z różnymi dodatkami. Jest substancją plastyczną zatrzymującą gazy oraz ciecze, stąd świetnie nadaje się do impregnacji drewna surowego lub wykańczania drewna politurowanego. Do rozprowadzania na powierzchni drewna rozcieńcza się go terpentyną lub benzyną.

Proponujemy stosowanie gotowych produktów w postaci pasty lub płynu. Są one dostępne w różnych kolorach odpowiadającym gatunkom drewna, np. dąb, mahoń, orzech itp.

Woski pielęgnacyjne i barwiące – W sprzedaży spotykamy takie dwie odmiany wosków.
Woski pielęgnacyjne – stosujemy do konserwacji mebli już woskowanych, tzn gdy chcemy mebel odświeżyć, np raz na pół roku lub gdy straci ładny wygląd. Woskami pielęgnacyjnymi także odświeżamy powierzchnie mebli politurowanych.
Woski barwiące – służą natomiast do intensywniejszego zabarwienia surowego drewna.

Jak dobrać właściwy kolor wosku? Zarówno w wypadku drewna surowego jak i wykańczania politurowanego kolor dobieramy do gatunku drewna tj. drewno dębowe woskujemy woskiem barwiącym w kolorze dębu. Producenci wytwarzają jeden do kilku odcieniu tego samego koloru (gatunku), np. dąb jasny, średni lub ciemny. Oczywiście można przykładowo drewno sosnowe zawoskować na kolor, np. mahoniu, ale nie da to oczekiwanego efektu.

Wosk w płynie czy w paście? Do woskowania drewna surowego woski w płynie wydają się być lepsze, gdyż wsiąkają głębiej w pory i lepiej nasączają drewno. Stosuje się je także do powlekania rzeźb. Do wykończenia powierzchni użytkowej – blatów stołów oraz do konserwowania mebli politurowanych lepsze są woski twarde dostępne w pastach. O zastosowaniu wosku do odświeżenia mebla politurowanego przeczytaj w rozdziale

[Rozmiar: 2735 bajtów]
Pasta woskowa
[Rozmiar: 15057 bajtów]
Pasta woskowa
[Rozmiar: 3994 bajtów]
Wosk w płynie

Zostaw komentarz