Woskowanie

Woskowanie: Zanim przystąpimy do woskowania mebel lub drewniany przedmiot musi być starannie oczyszczony, oszlifowany i co ważne wygładzony drobnym papierem ściernym 240 a na koniec najlepiej włókniną ścierną 320 – 360. Drewno przed woskowaniem można dodatkowo zabejcować. (patrz tekst po prawej)

Woskowanie  Przygotowane drewno woskujemy za pomocą gotowego do użycia wosku sprzedawanego w puszkach lub słoikach. W większości marketów budowlanych znajdziemy duży wybór tych produktów. Jak dobrać właściwy wosk patrz rozdział wosk >>

UWAGA: Do woskowania mebli nie stosujemy czystego wosku pszczelego (z pasieki)). Ma on intensywny żółty kolor i nadaje się jedynie do wykończania wnętrza szuflad.

Co jest potrzebne  gotowy do użycia wosk, pakuły bawełniane lub szmatka flanelowa, techniczne rękawice powlekane gumą, tzw neoprenowe lub nitrylowe (cienkie jednorazowe rękawice lekarskie lub kuchenne nie nadają się do tego celu, gdyż rozpuszczalniki zawarte w wosku prawie natychmiast je rozpuszczają), flanela do polerowania.

Jak to zrobić  Nabieramy szmatką niewielką ilość wosku i wcieramy go w drewno ruchami okrężnymi. Gdy rozprowadzimy nabraną na szmatkę ilość wosku wygładzamy go tą szmatką wzdłuż słojów drewna.

UWAGA  Wosku należy nanosić tylko tyle ile uda się wetrzeć w drewno. Ta uwaga jest istotna, gdyż nałożenie zbyt grubej warstwy bardzo utrudni polerowanie. Aby osiągnąć grubszą warstwę należy wielokrotnie nanosić wosk, polerować go i ponownie nanosić.

Po nałożeniu pierwszej warstwy wosku pozostawiamy go do wyschnięcia zwykle na kilka godzin (patrz instrukcja na opakowaniu). Następnie powierzchnię polerujemy flanelową szmatką. Teraz można drewno ponownie zawoskować i postępować jak opisano wcześniej. Nakładamy tyle warstw wosku aż uzyskamy pożądany efekt.

Jaki wosk Na płaskie powierzchnie półek, stołów, szafek najlepiej nadają się woski twarde sprzedawane w puszkach i słoikach. Natomiast do woskowania elementów obłych (toczonych) lub rzeźbionych wygodniejsze są woski płynne. Nanosi się je miękkim pędzlem, natomiast poleruje miękką szczotką z naturalnego włosia.

Powierzchnie bejcowane przed woskowaniem lub lakierowaniem można dodatkowo zabezpieczyć – specjalnym lakierem akrylowym, np. Utrwalaczem firmy STARWAX. Zabezpiecza on drewno (tylko częściowo) przed wodą zamykając jego pory, ułatwia nanoszenie wosku. Zwykle nanosimy dwie warstwy utrwalacza. Po wyschnięciu powierzchnię należy lekko przeszlifować wełną stalowa 000. Teraz mebel można woskować.

Czy warto bejcę zabezpieczyć utrwalaczem przed woskowaniem? Otóż mebel zabejcowany lub nie, pokryty samym woskiem nie jest odporny na wodę a tym bardziej na inne kolorowe płyny jak, np. czerwone wino. Stąd aby uniknąć ewentualnych plam, w szczególności na blatach stołów warto bejcę zabezpieczyć utrwalaczem. Dodatkową zaletą utrwalacza jest wypełnienie porów drewna a więc uniknięcia efektu czarnych kropek podczas stosowania ciemnych wosków barwiących

Czy bejcowanie przed woskowaniem jest konieczne? Drewno surowe lub oczyszczone i oszlifowane do “surowego” można powlec woskiem bez bejcowania. Warto jednak pamiętać, że nawet użycie wosku barwiącego nie nada drewnu głębokiej barwy. Woski dobrze służą wykańczaniu powierzchni, nieco ją zabezpieczają, podbarwiają i lekko “aksamitnie” “wybłyszczają. Powierzchnie woskowane dobrze wyglądają, gdy stosujemy woski barwiące o niezbyt ciemnych odcieniach. Wynika to z faktu, że bardzo ciemny wosk (ciemny orzech lub ciemny dąb) naniesiony, np. na jasne surowe drewno, np. dębowe (ewent.fornir) zabarwi jego pory prawie na czarno, w efekcie uzyskamy centkowane (w kropeczki) wykończenie.
Stąd wniosek, że jasne drewno lepiej będzie wyglądało wykończone jasnym woskiem, natomiast ciemne – ciemnym. Kolor wosku, nie zależnie od tego czy będzie to wosk pielęgnacyjny (nie barwi tylko nadaje głębię) czy też wosk barwiący (mocno barwi), trzeba dobierać do gatunku drewna: do drewna dębowego wosk o zabarwieniu jasnego, średniego lub ciemnego dębu, do drewna orzechowego, wosk o zabarwieniu jasnego lub ciemnego orzecha. Natomiast powlekając sosnową szafkę woskiem barwiącym o odcieniu mahoniu nie uzyskamy mahoniowego mebla – będzie to po prostu czerwona sosna!

Utrwalacz

Utrwalacz bejcy firmy Starwax

Wosk pielęgnacyjny

Wosk pielęgnacyjny

wosk barwiący

Wosk barwiący

Co warto wiedzieć o powierzchniach woskowanych – Drewno (mebel) wykończony woskiem ma bardzo piękny aksamitny połysk, ani matowy, ani błyszczący jak w wypadku politury czy lakieru. Wykończenie woskiem jest wskazane do prostych, surowych mebli, także antyków, o powierzchniach wykonanych z litego drewna, np dębu. Wosk także świetnie maskuje drobne zadrapania i ubytki w meblach politurowanych (nanosi się cieniutką warstwę wosku na politurę). Nie zaleca się jednak woskować wartościowych stylowych starych mebli – te zdecydowanie lepiej jest pokryć tradycyjną politurą szelakową. Warto także pamiętać, że wykończenie woskiem nie jest zbyt trwałe, ani odporne na płyny, temperaturę, trzeba je także raz do roku odnawiać a po kilku latach zmywać nałożone warstwy wosku i powlekać na nowo. Stąd nie zaleca się woskować mebli intensywnie użytkowanych, np krzeseł, blatów stołów, mebli przeznaczonych do kuchni lub łazienki (pryskająca woda pozostawia plamy), lecz beż obaw można zawoskować półkę, szafę lub komodę.

Zostaw komentarz