Zwalczanie robaków

Do zwalczania kołatków (robaków) w surowym drewnie polecamy skuteczny i wygodny w użyciu środek. Można go stosować do surowego drewna oraz do powlekania wewnętrznych elementów mebli. XYLODHONE T.I. Grzybo- i owadobójczy – Aquarethane. Dostępny w marketach budowlanych. W porównaniu do środków zawierających rozpuszczalniki organiczne (często benzynę lakową) tu rozpuszczalnikiem jest woda. Jest to niezwykle wygodne, gdyż nie występuje zagrożenie pożaru i, co ważne w zimie, nie wymaga tak intensywnego wietrzenia.

Do powierzchni politurowanych należy stosować środki w sprayu zaopatrzone w rurkę z cienką igłą, np. FONGITOL firmy STARWAX.

Porada Pracowni W fabrycznym zestawie FONGITOLU jest rurka z igłą zaopatrzoną w plastikowy kapturek. W założeniu ma on służyć do zapobiegania rozpryskiwania się środka. Niestety podczas wstrzykiwania środka do otworów po robakach duża ilość płynu zbiera się w kapturku i po usunięciu igły z otworka prostu wylewa na mebel.

Aby oszczędzić sobie wycierania płynu oraz dużych strat zamiast kapturka na koniec igły wbijamy kawałek gumowej miękkiej uszczelki do kranów. Teraz koniec igły wprowadzamy w otworek a uszczelkę mocno dociskamy do drewna (warto czynności te wykonywać w gumowych rękawiczkach). Naciskamy spray przez 1-2 sekundy, uszczelkę z igłą nadal dociskamy do drewna jeszcze przez chwilę, aby sprężony środek rozprowadził się w korytarzach (często widać jak płyn wytryskuje kilka centymetrów dalej innym otworkiem). Tak postępujemy z innymi otworkami. Pamiętajmy by ściekający płyn co chwilę wycierać do sucha, co zapobiegnie powstawaniu plam na politurze.

Zostaw komentarz